Zevkinize, cüzdanınıza ve hizmet etmesini istediğiniz amaca bağlı olarak otomobiliniz için birçok farklı tipte oto koltuk kılıfı çeşitleri vardır. Genellikle üç kategoriye ayrılırlar: iyi durumda kalmaları için koltukları korumak için tasarlanmış olanlar, hasarlı veya yıpranmış koltukları örtmek için yapılmış olanlar ve mevcut koltukların stilini basitçe değiştiren veya geliştirenler.

Tabii ki, daha eski, kullanılmış bir araba satın alındıysa, koltukların görünümü ve konforu zamanla solmuş olabilir ve koltuk kılıfları, daha yeni bir arabanın görünümünü ve verdiği hissi geri getirebilir. Son olarak, sadece kendi kişisel tarzımızı arabalarına koymak isteyenler var. Koltuk kılıfları çeşitli renklerde, desenlerde ve kumaşlarda bulunabilir ve birçok araç sahibinin üzerine isim, baş harfleri veya iş logosu işlenmiş şekilde bile kişiye özel oto koltuk kılıfları tasarlanabilmektedir.

Belirli bir otomobil markası ve modeli için özel olarak üretilen kılıflar emniyet kemerine, koltuk kontrol düğmelerine, baş desteğine veya yan hava yastıklarına engel olmayacaktır.

Yarı özel koltuk kılıfları biraz daha ucuzdur, ancak sipariş üzerine üretilen çeşitlerin neredeyse tüm özelliklerini içerir. Bu tip genellikle belirli araba tiplerinde koltukları kaplamak için yapılır. Örneğin, bir takım tüm spor amaçlı araçlara veya belirli bir otomobil markasının tüm kompakt arabalarına uyabilir.

Oto koltuk kılıfları tam olarak göründükleri gibidir: her marka, model ve yıl dahil olmak üzere her tür araca her tür koltuğa uyarlar. Genellikle mevcut koltukların üzerine yerleştirildikleri için daha ucuz ve kurulumu kolaydır. Ancak üreticiler, oto koltuk kılıfı seçimlerinde en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden birinin yan hava yastıklı araçlarda kullanılmaması gerektiği olduğunu söylemektedirler.

Oto Koltuk Kılıfı Nasıl Takılır

Genel olarak, koltuk kılıfı takmak nispeten kolaydır. Oto koltuk kılıfları, koltukların üzerinden kolayca yerleştirilir ve seçtiğiniz oto koltuk kılıfı modeline göre kancalar veya kayışlarla tutulur.

Ön koltuk kılıflarının takılması arka koltuk kılıflarına göre daha kolaydır çünkü ön koltuklara daha kolay erişilebilir. Ön koltuk kılıflarına tipik kurulum yaklaşık 20-30 dakika sürer. Bir arabadaki arka koltuk, koltuk kılıflarını takmak için koltukların çıkarılmasını gerektirebilir. SUV'larda arka koltuklar, en kısa kurulum süresini gerektirir.

Araba Koltuğu Kılıflarının Takılması

Önce koltuk başlıklarını seçmeyin. Bunları nasıl çıkardığınızı tam olarak hatırlayın ve daha sonra kurulum için tersine çevirin. Artık koltuk kılıflarının geri kalanını takmaya hazırız.

 • Koltuk kılıfının arka parçasını koltuğun arkasına sarın. Kapak dikişlerinin koltuğun dış hatlarına uygun olduğundan emin olun.
 • Koltuk çıtçıtlarını kullanarak koltuk kılıflarını koltuğun kıvrımından geçirin. Onları arka tarafa sabitleyin.
 • Arka parçayı yerine taktıktan sonra alt parçayı araba koltuğunun alt minderinin üzerine kaydırın. Yine, kapak dikişlerinin koltuğun dış hatlarına uygun olduğundan emin olun.
 • Koltuk kılıfını kıvrımdan geçirin ve çıtçıtları ön kapaktan arkaya doğru bağlayın. Kayışları arkaya bağlayın ve yerine oturana kadar sıkın.
 • Koltuk başlığı kılıflarını yerine kaydırın ve koltuk başlıklarını tekrar koltuklarınıza yerleştirin.

Koltuk Kılıfı Nasıl Sökülür

Araba koltuğu kılıflarının nasıl çıkarılacağını ve takılacağını bilmek, araba bakımı ve bakımında önemlidir. Kir, toz ve lekeler sürüşün kaçınılmaz yönleridir. Oto koltuk kılıflarını değiştirme konusunda ustalığa sahip olmak size ciddi miktarda para kazandıracak ve araç ihtiyaçlarınızı incelemeniz için size zaman kazandıracaktır.

Araba koltuğu kılıflarınızı değiştirme yönergeleri aslında arabanızın kılavuzunda belirtilmiştir. Ancak kılavuzlarınız yanınızda değilse veya talimatların biraz karmaşık olabileceğini düşünüyorsanız, araba koltuğu kılıflarını söküp takmak için izlemeniz gereken adımları burada bulabilirsiniz.

Kişiye Özel Koltuk Kılıfı

Tüm hazır koltuk kılıflarının buna değer olduğunu söyleyemesek de özel koltuk kılıfları satın alırken, kurulum garantisi ile geldikleri, yüksek kaliteli bir ürün oldukları ve herhangi bir güvenlik endişesi yaratmadıkları için büyük bir artıya sahiptir. Bu bakımdan, kişiye özel koltuk kılıfı kullanmak oldukça mantıklı bir seçenektir.

Araba Koltuğu Kılıflarını Çıkarma

İlk önce emniyet kemerini ve göğüs klipsini açın. Araba koltuğu kılıflarını çıkarmanın daha sistematik bir yolu için koltuk başlığından başlayın.

 • Koltuk başlığı kapağını dikkatlice çıkarın ve kuru ve güvenli bir yere koyun.
 • Şimdi oto koltuk kılıflarına geçelim. Oto koltuk kılıfının her iki yanındaki düğmelere basın.
 • Tutamağın yanında, koltuk kılıfının her iki yanındaki çıtçıtları ayırın.
 • Kanopiyi kabuk kanalından dışarı çekin. Bundan sonra, kanopiyi tamamen uzatın veya gerin.
 • Arka kabuktan üç gölgelik çıtçıtını ayırın.
 • Artık çıtçıtlar ayrıldığına göre, koltuk kılıflarını üstten çıkarın.
 • Kemer kılavuzlarının etrafındaki koltuk örtüsünü dikkatlice çıkarın.
 • Oto koltuk kılıfını tamamen çıkarmak için koltuk kılıfını tokadan çekin.
 • Yumuşak sabun veya deri yumuşatıcı ile yıkayın ve kılıfların uygun şekilde kuruduğundan emin olun.
 • Araba koltuğu kılıfını tamamen değiştirmeyi düşünüyorsanız, eskilerini kuru bir yerde saklayın.

Oto koltuk kılıfı alırken nelere dikkat edilmeli

Araba koltuğu kılıfları konfor sunar ve hatta aracın iç görünümünü iyileştirir. Bu kılıflar, kolaylıklarının yanı sıra, koltukları aşınma ve yıpranma, dökülmeler ve UV hasarı da dahil olmak üzere her şeyden etkili bir şekilde korur. Arabanızın maksimum yeniden satış değerini korumaya yardımcı olurken onarım maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz.

Ancak tıpkı bir araba satın almak gibi, mükemmel koltuk kılıfını bulmak da her zaman kolay değildir. Bir otomobil parçaları mağazasına girip gördüğünüz ilk araba koltuğu kılıflarını satın alamazsınız. Arabanızı koltuk kılıfları ile donatmadan önce bütçeniz ve kullanılan malzemeler gibi bazı faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Araç Tiplerine Göre Koltuk Kılıfı

Araç tiplerine göre koltuk kılıfı seçimi oldukça önemli bir noktadır. Neopren, vinil, suni deri ve polyester dahil olmak üzere çok çeşitli seçenekleriniz var. Fabrika görünümü için döşemenize uygun bir renk seçebilir veya tamamlayıcı bir renk ve stille otomobilinizin kabinine kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Oto Koltuk Kılıfı Nasıl Olmalı 

Oto koltuk kılıfı, aracınızdaki kumaş veya deri oturma yüzeylerini leke, dökülme, kırıntı, toz, kir ve döküntülerden korur. Arabanız için oto koltuk kılıfları satın almanın faydaları, lekelenmeyi önlemeye ek olarak, temizliğinin kolay olmasıyla da iyi bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Oto koltuk kılıfı nasıl olmalı sorusunun en temel cevabı ise mutlaka arabanıza en uygun modelin en kolay temizlenen halidir olacaktır. Oto koltuk kılıfı, nemli bir bezle veya çıkarıp çamaşır makinesine koyarak temizleme seçenekleri olduğu için temizliği kolaydır.

Oto Koltuk Kılıfı Modelleri 

Oto koltuk kılıfı modelleri için kullanılan malzeme çok önemlidir ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir sürü iyi seçeneğiniz vardır:

 • Deri: Düzgün bakım yapıldığında uzun süre dayanan iyi bir koruma elde edersiniz. Deri araba koltuğu kılıfları zarif görünür ve lüks hissettirir. Diğer malzemelerden farklı olarak sıvıları emmezler.
 • Süet: Uygun fiyatlı bir araba koltuğu kılıfı arıyorsanız süet en iyi seçeneklerinizden biridir. Son derece dayanıklıdır ve hatta UV koruması sağlar. Bu malzeme ile paranızın karşılığını alacağınızı söyleyebiliriz. 
 • Kadife: Kadife kılıflar, kadifeye benzer bir his veren pamuk veya polyesterden yapılmıştır. Malzeme son derece rahat ve şıktır ancak suya dayanıklı değildir.
 • Kanvas: Bu kumaş özellikle aktif yaşam tarzına sahip olanlar için oldukça popülerdir. Dayanıklıdır ve ayrıca su ve çamur sıçramalarına karşı dayanıklıdır. Dayanıklılığının yanı sıra rahattır. Sıkıca oturur ve diğer malzemelerde meydana gelen ve pekte hoş olmayan kırışma ve topaklanma olmamasını sağlar.