Silinebilir ve yıkanabilir özellikleri ile oto koltuk kılıfı ve oto döşeme kumaşı temizliği oldukça kolay ve pratik. Arabaların koltuklarının ilk günkü gibi kalması adına kullanılan oto koltuk kılıfı ve oto döşeme kumaşı ile yapılan kılıflar için temizlik oldukça önemlidir. Özellikle koltukların eskimiş olması ve eskiyen koltukların gizlenmesi adına kullanılan kumaş koltuk kılıfı temizliğine önem verilmesi gerekir. Koltuk kılıfları araçların koltuklarını kir, döküntü, soyunma, güneş ışığının zararlı ışınları gibi pek çok etkenden korur. Ayrıca takılıp çıkarabilme özellikleri sayesinde rahatlıkla temizlenebilir. Oto döşeme kumaşı ile koltukların kaplanması sonucunda ise temizliklerinin atlanmaması gerekir.

Özellikle arabaların koltuklarında sürekli oturtulduğu için en fazla kirlenen alanların başında yer alır. Bu nedenle oldukça hassas ve dikkatli bir şekilde temizliklerinin yapılması gerekir. Deri oto koltuk kılıfı üzerinden herhangi bir lekenin çıkarılması kolay olsa da kumaş koltuk kılıfı tercih edilmiş ise titizlikle temizlenmesi gerekir. Ayrıca kumaş koltuk kılıflarının bakımının yapılması için oluşabilecek inatçı bir lekenin beklenmesine ihtiyaç yoktur. Daha temiz ve estetik bir iç tasarımın oluşması adına kılıfların düzenli periyotlarla temizlenmesi büyük önem arz eder. Deri koltuk kılıfları estetik görüntülere sahip olsa da oto koltuk kılıfının düzenli periyotlar ile temizliği ve bakımı yapıldığında deri kılıflar kadar eşsiz ve kusursuz bir görünüm yakalanır. Ayrıca temizlikleri için herhangi bir uzmana başvurulmasına da ihtiyaç yoktur.

Araçlar İçin Koltuk Kılıfı Nedir

Koltuk kılıfı ya da oto koltuk kılıfı olarak bilinen kılıflar araçların içerisinde bulunan koltuklar için özel olarak tasarlanan kılıflardır. Her araca uyumlu bir şekilde oto koltuk kılıfının bulunması mümkündür. Binek oto koltuk kılıfı, hafif ticari oto koltuk kılıfı ve araca özel tasarlanan oto koltuk kılıfları gibi farklı modelleri yer alır.

Oto koltuk kılıfları oldukça rahat bir şekilde sökülüp çıkarılabilen özellikleri bünyesinde bulundurur. Aynı zamanda seçilen kumaşlar leke tutmaz ve su tutmaz özelliklere sahip olabilir. Bunların dışında ön veya arka sıra koltuklarının üzerine kolayca giydirilecek bir şekilde tasarlanır. Koltuk kılıfları kolay temizlenme, suya karşı dayanıklılık ve dökülmelere karşı dayanıklı olma gibi özellikleriyle araba sahipleri için oldukça kullanışlıdır. Farklı kumaş çeşitleriyle üretilir.

Çeşitler arasında denim ve fitilli kumaş, deri veya sentetik deri, jakarlı dokuma, lakost, tay tüyü gibi pek çok kumaş seçeneği bulunur. Kumaş seçenekleri için kullanılan her bir malzemenin kendi içinde avantajları ve dezavantajları bulunur. Bu noktada kullanıcıların kendi ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapmaları büyük önem arz eder. Araçların içerisinde bulunan koltukların hem sürücü adına hem de araç içerisinde yolculuk yapacak olan kişiler adına konforu sağlaması için önemlidir. Bu noktada seçilecek olan oto koltuk döşemesi ya da oto koltuk kılıfının kalitesi sürüş konforu ve eşsiz sürüş deneyimi için oldukça önemli görülür.

Sağlam malzemeler ile seçilen oto koltuk kılıfları sürüş deneyimin yanında uzun süreli kullanım avantajı da sunar. Ayrıca düzenli periyotlar ile yapılması gereken temizlik sonucunda kısa süreler içerisinde oluşabilecek yıpranmanın da önüne geçilir. Farklı tasarım özelliklerine sahip oto koltuk kılıfları konforun dışında takma ve sökme aşamasında ve temizlik aşamasında da fark yaratır. Kullanıcıların kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek en uygun koltuk kılıfını seçmesi gerekir. Oto koltuk kılıfı modelleri esnek bir yapıda olabilmeleri için elastik içeriğe sahip kumaşlar tercih edilir. Bu şekilde her koltuğa uyum sağlamaları mümkündür. Rahatlıkla sökülüp çıkarılarak uygun temizleme talimatları ile temizlenmeleri mümkündür. Koltuk kılıfları, kumaş koltuk kılıfı ve deri koltuk kılıfı olarak ikiye ayrılır.

Kumaş Koltuk Kılıfı

Koltuk kılıfları arasında sıklıkla tercih edilen modellerden birisi kumaş koltuk kılıfıdır. Kumaş koltuk kılıfı farklı kumaş çeşitleriyle oldukça kullanışlı koltuk kılıfları arasında yer alır. Bu noktada seçilen kumaşlar denim, fitilli kumaş, jakarlı dokuma gibi çeşitlenebilir. Kumaş koltuk kılıfları özellikle makineye atabilme gibi özellikleriyle tercih edilenler arasında yer alır. Pek çok farklı model ve desen çeşidi bulunur. Nefes alabilir özellikleri terletme hissini ortadan kaldırır. Aynı zamanda gerçek deri gibi malzemelere göre oldukça ekonomiktir. Skoda, Toyota, Hundai, Fiat, Dacia gibi aile aracı sahipleri tarafından tercih edilir.

Ancak kumaş oto koltuk kılıfı sık sık temizlenmesi gereken koltuk kılıfları arasında yer alır. Deri koltuk kılıfları daha estetik görülseler de kumaş koltuk kılıfları ya da oto döşeme kumaşı ile yapılan kaplamalarda düzenli bakım ve temizlikleri ile oldukça eşsiz bir görünüme sahip olur. Ayrıca oto döşeme kumaşı ile yapılan tavan döşemesi ve koltuk döşemesi ile kullanıcılar kendi zevklerini yansıtma şansı bulurken temizliklerinin yapılması sonucunda muazzam bir ambiyansın yakalanmasını da sağlar.

Deri Koltuk Kılıfı

Oto koltuk kılıfı çeşitleri arasında özellikle çok sık kullanılan araçlar için tercih edilen ürün deri koltuk kılıfıdır. Sentetik deri ve deri olmak üzere çeşitlenir. Sentetik deri malzeme olarak orijinal deri kullanılmasa da deri için en uygun alternatiftir. Sentetik deri içerisinde gerçek hayvan derisi yerine polyester kullanılır. Bu nedenle gerçek deri kılıflara göre daha uygun fiyatlarda satılır. Aynı zamanda sentetik deri dayanıklı, satın alınabilirlik ve rahatlık olarak tercih edilen bir üründür. Alfa, Citroen, Dodge gibi markaların oto koltuk kılıfları yüksek kaliteli sentetik deriden yapılır. Sentetik deri orijinal deri gibi rahat bir şekilde temizlenebilir. Ayrıca nefes alabilen yapısı ile uzun bir sürüşten sonra dahi kullanıcıyı serin tutar. Tekrarlanan temizlik süreçlerinden sonra bile renginin kaybolmaması mümkündür. Orijinal deli kılıflar ise SUV veya MPV için ideal seçimler arasında yer alır.

Orijinal deri kılıflar için hayvan derisinin belirli işlemler ve tabaklama sonucunda oluşturulduğu deri malzemesi kullanılır. Uzun işlemlerden geçen deri malzemesinden dolayı diğer oto koltuk kılıfı ürünlerine göre oldukça pahalı ürünlerdir. Bu noktada Volkswagen, Temsa, Jeep, Lada, Mazda, Land Rover gibi araçların zarafetine ve çekiciliğine katkıda bulunması açısından tercih edilir. Deri premium his sunar ve birçok kişi tarafından bu nedenle tercih edilir. Havalandırmalı özelliği bulunur.

Estetik açıdan hoş ve dayanıklı bir yapıları bulunmaktadır. Ayrıca kumaş oto koltuk kılıfları gibi devamlı temizlenmeleri gerekmez. Çünkü oldukça kolay bir şekilde deriye özel temizleme malzemeleri ile temizlenmeleri mümkündür. Ancak deri koltuk kılıfı temizleme işlemlerinde oldukça titiz olunması gerekir. Kimyasal içerikli ürünlerin kullanılması sonucunda derinin uzun ömürlü kullanım imkanının önüne geçilecektir.

Oto Koltuk Kılıfı Nasıl Kullanılır

Oto koltuk kılıfı kolay kullanım için oldukça basit bir şekilde tasarlanır. Özellikle tüm araçlara özel bir şekilde tasarlanan oto koltuk kılıfı çeşitleri takılıp sökülecek şekilde üretilmiştir. Herhangi bir oto koltuk kılıfı alındığında biraz dahi tecrübe bulunuyor ise kişilerin kendisi de rahatlıkla takabilir. Bu şekilde takıp sökme kolay ve pratik olduğu için temizleme imkânı da basitleşir.

Oto döşeme kumaşı ile koltukların üstü kaplanmış ise bunlar oto koltuk kılıfı gibi rahatlıkla sökülmez. Ancak oto döşeme kumaşı ile oto koltuk kılıfı diktirilmiş ise rahatlıkla takılıp sökülmesi özelliklerini bünyesinde barındırır. Her araca uygun oto koltuk kılıfı bulunuyor olsa dahi oto döşeme kumaşı ile aracın koltuklarına en uygun kılıflar dikilebilir ve bu sayede kullanıcılar rahatlıkla takıp sökme işlemlerinin uygulayabilir. Ancak oto koltuk kılıfı modellerinin de rahatlıkla takılıp sökülme işlemlerine uygun olduğu unutulmamalıdır.

Oto Koltuk Kılıfı Nasıl Takılır

Araçlarının eskiyen koltuklarına oto döşeme kumaşı ile kaplama yerine kılıf almayı tercih eden kullanıcılar tarafından oto koltuk kılıfı nasıl takılır sorusu sıklıkla sorulur. Koltuk kılıflarının rahat bir şekilde takılıp sökülme özelliğini barındırarak üretiliyor olması kullanıcıların çok az bir tecrübeye sahip olmaları dahilinde rahatlıkla takıp çıkarmalarını sağlar. Oto koltuk kılıfı takma işleminde öncelikle araç koltuklarının kafa kısımlarının itinayla çıkarılması gerekir. Daha sonrasında koltuk kılıflarının uygun koltuğa geçirilmesiyle potluk kalmayacak şekilde giydirme sağlanır.

Yapılan giydirme işleminden sonra alınan koltuk kılıfının modeli kancalı ise koltuğun alt kısmına denk gelen yerde kancaların birbirine geçirilmesi ile işlem tamamlanır. Bu şekilde oldukça rahat ve kolay bir şekilde koltuk kılıflarının takılması mümkündür. Daha sonrasında koltukların kafa kısımlarının da itinayla takılmasıyla yepyeni ve kişinin zevklerini yansıtan koltuklar elde edilmiş olur. Oto koltuk kılıfı tercihi kancalı bir model için yapılmamış ise farklı bir yöntem uygulanabilir. Tercih edilen oto koltuk kılıfı lastikli bir model ise yine aynı yöntem ile öncelikle koltuklarının kafasını çıkarılması gerekir. Daha sonrasında araç koltuklarını giydirme yapılır. Giydirme sırasında potluk kalmamasına dikkat edilmelidir.

Alt kısımda sağ, sol, ön ve arka olmak üzere lastiklerin aracın alt kısmına geçirilmesi mümkündür. Bu şekilde potluk kalmayacak şekilde sabitleme sağlanır. Lastikli oto koltuk kılıfı modelinin takılmasının ardından aracın kafa kısmının yeniden yerine yerleştirilmesi ile işlem tamamlanır. Kolay ve pratik şekilde takılan oto koltuk kılıflarının bazı modellerinde ise aracın marka ve modeline göre bir koltuk kılıfı tercih edilmemiş olduğunda takma işleminde zorlanma ve koltukta ya da koltuk kılıfında bir deformasyonun oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle doğru oto koltuk kılıfı modeli tercih edilmesi gerekir. Oto koltuk kılıfı yerine oto döşeme kumaşı ile uygun bir oto koltuk kılıfı dikimi de gerçekleştirilebilir. Bu şekilde koltuğa en uygun kılıfın yapılması sağlanır. Aynı zamanda oto koltuk kılıfı takma işlemi için oto tamir atölyeleri veya oto aksesuarları satış noktalarında kılıfları takma işlemiyle uğraşan profesyonel kişilerin yardımı alınması büyük fayda sağlar. Ancak uzman kişiler tarafından yardım alındığında küçük bir miktar ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Oto Koltuk Kılıfı Nasıl Sökülür

Oto koltuk kılıfı tercihi yapan araç kullanıcıları tarafından sıklıkla merak edilen konulardan birisi ise seçilen oto koltuk kılıfının nasıl söküleceğidir. Bu noktada koltuk kılıfı nasıl sökülür sorusuna verilebilecek yanıt oldukça pratik olacaktır. Koltuk kılıfının takma işlemi uzman bir kişiden yardım alınmış ve temizlik için sökme işleminde herhangi bir para verilmek istenmiyor ise küçük bir tecrübe olduğunda dahi kolaylıkla çıkarılabilmesi mümkündür.

Ayrıca koltuk kılıflarını kendileri takmış olan kullanıcılar ise nasıl takıldığını bildikleri için rahat bir şekilde sökme işlemini de gerçekleştirebilir. Koltuk kılıfları koltuğun üzerine giydirme şeklinde takılmıştır. Bu noktada giydirme işleminde öncelikle koltukların kafası çıkarılır. Koltuk kılıfına sökülme işleminde ise yine koltuk kafalarının sökülmesi ile işleme başlanır. Daha sonrasında koltuğun biraz geriye doğru yatırılması ile koltuk kılıflarının birleşim yerleri ya da nasıl takıldığına dair bir ipucu anlaşılır. Koltuğun sırt bölgesinin tişört gibi üstten geçmeli olduğunda koltuk geriye doğru yatırıldığında kılıfı sabitleyen parçalar görülür. Kılıfı birbirine bağlayan kanca ya da lastiklerin çıkarılması sonucunda sırt kısmındaki kılıf çıkacaktır.

Aynı şekilde oturma kısmındaki kılıf da kanca ya da lastiklerin çıkarılması ile sökülür. Sırt ve oturma kısmı ayrı olmayan koltuk kılıflarına ise oturma kısmının altından sabitlendiği görülür. Bu noktada kanca ya da lastiklerin rahatlıkla çıkarılması ila oto koltuk kılıfının sökülmesi sağlanır. Sökme işlemi takma işlemine göre daha çok uğraştırıcı olabilir. Bu nedenle zorlanma koltukların ve koltuk kılıflarının deforme olmasına neden olabilir. Bu süreçte uzman kişiler tarafından yardım alınması oldukça faydalı olacaktır. Ancak oto koltuk kılıfı modellerinin koltuklara rahat bir şekilde uygulanacak şekilde tasarlandığı unutulmamalıdır. Yani bu süreçte rahatlıkla tak sök işlemleri yapılabilir ve gönül rahatlığı ile temizlik işlemine geçilebilir.

Oto Koltuk Kılıfı Nasıl Temizlenir

Oto koltuk kılıfı temizliği için herhangi bir atölyeye götürme ya da bir uzmana danışma ihtiyacı duyulmaz. Kullanıcılar tercih ettikleri oto koltuk kılıfı modellerini rahatlıkla temizleyebilir. Bu noktada oto koltuk kılıfı nasıl temizlenmeli sorusu ortaya çıkar. Oto koltuk kılıfı için kılıfların çıkarılması ve doğru malzemeler ile temizliğin yapılması mümkündür. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı kısımlar bulunur. Öncelikle temizlik için aracın koltuklarının detaylı bir şekilde süpürülmesi büyük avantaj sağlar. Bu şekilde araç oldukça temiz görünecektir. Daha sonrasında ise kumaş koltuk kılıfları spreyli temizlik malzemelerinden yararlanılarak temizlenebilir.

Ancak dikkat edilmesi gereken nokta kimyasal içerikli genel bir temizleyici yerine kumaş temizleyici kullanılmasıdır. Dikkat edilmediği takdirde kumaşın renginde solma ve uzun ömürlü kullanımının önüne geçilmesi mümkündür. Bu noktada koltuk kılıflarının kumaş fırçası yardımıyla kumaş spreyi ya da kumaş deterjanı gibi malzemeler ile temizlenmesi mümkündür. Aynı zamanda düşük dereceler ile makineye atılabilir. Ancak yüksek dereceye atılması sonucunda koltuk kılıflarının daha hızlı yıpranması sağlanır. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Unutulmaması gereken nokta kumaş oto koltuk kılıfı modellerinin sürekli olarak bakım yapılması ihtiyacı duyduklarıdır.

Ayrıca deri koltuklar kadar şık olmasalar dahi oldukça estetik bir görüntünün yakalanması için lekelenmeye karşı her zaman hazırlıklı olmak en önemli kurallar arasında yer alır. Araçların içinde bulundurulacak bir bez ve kumaş temizleyici olası ani bir lekelenme ihtimalinin önüne geçer. Deri oto koltuk kılıfları nasıl temizlenmeli konusunda ise makinede yıkama ya da çok fazla su temasına uygun değildir. Bu nedenle deri için özel üretilen temizleyici ürünlerin kullanılması büyük avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda deri koltuk kılıfı bakımı için gün ışığından uzak tutulması ve kimyasal içerikli ürünler ile temizlenmemesi tavsiye edilir.

Oto Koltuk Kılıfının Ne Sıklıkla Temizlenmesi Gerekir

Özellikle kumaş koltuk kılıfı tercihinde bulunan kullanıcılar tarafından oto koltuk kılıfı ne sıklıkla temizlenmeli sorusu gündeme getirilir. Kumaş oto koltuk kılıfı modellerini sık temizlenmesi ihtiyacından dolayı temizliklerine önem verilmesi gerekir. Ancak deri koltuk kılıfı modellerinde rahat bir şekilde temizleme yapılabildiği için bu tür önlemlere ihtiyaç duyulmaz. Kumaş oto koltuk kılıfı temizliğinde düşük derecelerde makineye atma ya da kumaş temizleyiciler ve pamuklu bir bez yardımı ile temizleme mümkündür. Bu şekilde düzenli temizlik ihtiyacı duyulur. Temizlik sırasında kumaşa zarar verecek kimyasalların kullanılması sonucunda oto koltuk kılıfı modelinin hızlı bir şekilde yıpranması söz konusu olur.

Aynı zamanda oto koltuk kılıfı sık sık temizlenir ise daha hızlı yıpranmaya başlar. Bu noktada oto koltuk kılıfı ne sıklıkla temizlenmeli sorusuna verilecek yanıt her üç ayda bir tekrarlanarak yapılması olacaktır. Daha sık yapılan temizlikler ile kumaşta yıpranma ve solma ihtimali artar. Özellikle deri oto koltuk kılıfı modelleri gibi uzun ömürlü kullanım imkanları bulunmaz. Her üç ayda tekrarlanarak yapılan kumaş temizliği ve bakımı sonucunda araç içerisinde kötü koku oluşumu önlenir ve aynı zamanda deri koltuk kılıfı gibi şık bir ambiyans yaratılması sağlanır.

Evde Oto Koltuk Kılıfı Temizliği Nasıl Yapılır

Oto döşeme kumaşıyla kaplanan koltuklar kumaş temizleyici ve kumaş fırçası ile rahatlıkla temizlenebilir. Ancak oto koltuk kılıfı temizliği sök tak özelliğinden dolayı kullanıcılar tarafından merak edilen önemli konulardan bir tanesidir. Özellikle sök tak özelliği bulunmasından dolayı koltuk kılıfı nasıl yıkanır sorusuna makineye atma cevabı sıklıkla verilir. Ancak bu noktada dikkatli olunması gereken bazı kurallar yer alır öncelikle seçilen kumaşın modeli ne olursa olsun dikkat edilmesi gereken yüksek sıcaklıklarda yıkama sonucunda kumaş oto koltuk kılıfı zarar görecektir. Bu noktada eğer çamaşır makinesine atılacak ise oldukça düşük derece ile kumaş temizleyici kullanılarak atılması gerektiğidir.

Çamaşır makinesini atma dışında evde oto koltuk kılıfı temizliği için bir kumaş fırçası ve kumaş temizlik spreyi koltuk kılıflarının koltuktan çıkarılmadan dahi temizlenmesini sağlar. Öncelikle koltukların detaylı bir şekilde süpürülmesi gerekir. Bu noktada koltukların ara bölgelerine ve dikişlerine herhangi bir toz kaçmış ise alınmalıdır. Daha sonrasında ise spreyin çok yoğun bir şekilde sıkılmadan koltuk kılıfı üzerine yayılması gerekir. Fazla kullanımında altta kalan koltuğun süngerini geçmesi mümkündür. Daha sonrasında ise kumaş fırçası ile dairesel hareketler yapılarak lekelerin çıkarılması sağlanır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ise fırçanız sert ve kalın telli olmamasıdır. Daha sonrasında kumaş oto kılıfı üzerinde bulunan kirli köpükler temiz bir bez yardımı ile silinir. Köpüklerin tamamen temizlendiğinden emin olunduktan sonra koltukların yaklaşık 4 ila 5 saat kurumaya bırakılması tavsiye edilir. Aynı zamanda havalandırılması oldukça önemlidir. Kullanım için iyice kurumasına dikkat edilmelidir.

Süpürme İşlemi

Evde oto koltuk kılıfı temizliği için makinede düşük derecede yıkama uygun olabilir. Ancak oto döşeme kumaşı ile kaplanan koltuklarda herhangi bir takma ve sökme imkânı olmuyor ise araç içerisinde temizlik işlemlerine geçilmesi gerekir. Ancak koltuk kılıfı nasıl sökülür konusunda bilgi alınması ile sökme işlemi gerçekleştiriliyor ise sökerek temizleme sağlanabilir. Sökülemeyen kılıflar için ilk adım süpürge ile süpürme işlemidir. Aracın her bir noktasının özenle süpürülmesi gerekir. Bu noktada koltuk altları koltukların sırtları ve oturma kısımları arasında kalan kısımlar gibi tüm detaylara dikkat edilmelidir. Bu şekilde gerekli süpürme işleminin ardından ikinci aşamaya geçilebilir.

Silme İşlemi

Oto döşeme kumaşı ile kaplanan araçların temizliği için düzenli temizlik oldukça önemlidir. Bu noktada süpürme işleminin ardından silme işlemlerine geçilir. Silme işlemi için pamuklu bir beze, kumaş fırçasına ve kumaş spreyine ihtiyaç vardır. Aynı zamanda kumaş temizleyici sprey ya da deterjan kullanılması gerekir. Kumaş temizleyici spreyin aşırı fazlaya kaçılmadan koltukları sıkılması ile silme işlemine başlanabilir.

Bu noktada kumaş temizleyicinin koltukların üzerinde bekletilmesine gerek yoktur. Çıkmayan lekeler için beklenebilir. Sprey sıkılan her alanın kumaş temizleme fırçası ile oval hareketler ile ovulması gerekir. Bu süreçte aşırı bastırmaya ya da zorlamaya ihtiyaç duyulmaz. Bu tür hareketler ile kumaşların zarar görmesi mümkündür. Aynı zamanda aşırı bastırma ve sprey kullanımı ile köpüklerin koltukların süngerlerine inmesi söz konusu olabilir. Bu neden dikkatli ve yavaş hareketler ile detaylı silme işlemi gerçekleştirilir.

Kurulama İşlemi

Oto döşeme kumaşı ile kaplanan araçların koltuklarının üç ay aralıklarla yapılan temizliklerinde kurulama işlemine geçilmesi için öncelikle koltukların üzerindeki köpüklerin pamuklu bez yardımı ile temizlenmesi gerekir. Bu şekilde herhangi bir koku oluşumunun ve süngerlere köpüklerin inmesinin önüne geçilir. Daha sonrasında ise araçların kapıları açık bir şekilde kurumaya bırakılması gerekir. 4 ila 5 saat aralığında kuruma işlemi tamamlanır. Kuruma işleminden sonra araç kullanıma hazır hale gelir.

Koltuk Kılıfı Nasıl Yıkanır

Oto koltuk kılıfı temizleme işlemi için çamaşır makineleri kullanılabilmektedir. Bu noktada kumaş koltuk kılıfı dışında deri ya da sentetik deri koltuk kılıflarının makineye atılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Çamaşır makinesi ile temizliğe uygun bir şekilde üretilen oto koltuk kılıfı modelleri için koltuk kılıfı nasıl yıkanır konusunda düşük derecelerde yıkanabilir.

Ancak bu noktada kullanılacak olan deterjanlarda kimyasal içerik bulunmamasına ve yüksek ısılarda yıkanmamasına özen gösterilmelidir. Seçilen oto koltuk kılıfının kullanım talimatlarının incelenmesi büyük avantaj sağlar. Bu şekilde daha sonrasında oluşabilecek olumsuz sonuçların önüne geçilir. Koltuk kılıfı eğer makineye atmak için uygun ise tüm işlemlere başlanabilir.

Süpürme İşlemi

Koltuk kılıfları ne kadar makineye atılacak olsa dahi öncelikle süpürülmesi gerekir. Bu süpürme işlemi için süpürme fırçası yerine makineler önerilir. Süpürme fırçası kullanıldığında tüm tozların kılıflanın içerisine daha da yerleşmesi söz konusu olur. Bu nedenle kuru fırça yerine süpürgeler tercih edilmelidir. Koltukların sırt ve oturma kısımları arasında kalan kısımların dahi dikkatli bir şekilde süpürülmesi gerekir. Tüm toz ve kirlerin vakumlanmasının ardından ikinci aşamaya geçilebilir.

Yıkama İşlemi

Yıkama işlemi için oto koltuk kılıfı modellerinin makineye atılabilir olmaları gerekir. Süngerli bir kılıfın süngerleri zarar görebileceği için makineye atılması tavsiye edilmez. Ancak emin olmak adına talimatlarına bakılabilir. Makine de 20 ila 30 derece düşük sıcaklıklara sahip kısa programlar tercih edilmelidir.

Ayrıca düşük devir hızı kullanılmalıdır. Kadife gibi oto döşeme kumaşı türüne sahip kılıflar hassas programlarda yıkanmalıdır. Düşük derece ve kısa süreli programların seçilmesinin ardından uygun bir deterjan eklenmesi ile yıkama işlemi tamamlanır.

Kurutma İşlemi

Kumaşlara zarar verebilme ihtimali bulunması açısından kurutma makinesi yerine asarak gün ışığında kurutma daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Gereğinden uzun süre güneş ışığına maruz bırakılan oto koltuk kılıfı modellerinin renklerinde solma gibi olumsuz sonuçlar görülebilir. Bu süreçlerde dikkatli olunmalıdır. Daha sonrasında kuruyan koltuk kılıfları nasıl takılır konusunda ise kancaları ya da lastikleri ile dikkatli bir şekilde takma işlemi gerçekleştirilir.

Kumaş Koltuk Kılıfı Temizliği Önemi

Kumaş oto koltuk kılıfı ya da oto döşeme kumaşı araçlar için olmazsa olmaz aksesuarlar arasında yer alır. Özellikle aile arabalarında ya da koltukları çok yıpranan arabalarda büyük kullanım ve temizlik kolaylığı sağlanır. Bu gibi pek çok faydası ile tercih edilir. Kumaş oto koltuk kılıfı deri koltuk kılıflarına göre daha uygun fiyatları olması ile tercih edilir. Ancak kumaş kılıfların daha sık temizlenmesi gereklidir.

Temizlik oldukça önem verilmesi gereken bir konudur. Deri koltuk kılıflarının araca kattığı zarafetin kumaş oto koltuk kılıfı modelleri ile katılabilmesi adına düzenli temizlik ve bakım yapılmalıdır. Ayrıca araçların çok sık kullanılıyor olması ve içerisinde fazla vakit geçiriliyor olmasından dolayı temizliklerine önem verilmelidir. Kullanıcının hijyenik bir alanda vakit geçirmesi adına kılıfların düzenli temizliklerine önem verilmelidir.

Temizlikleri aksatılan koltuk kılıfları dolayısıyla ilerleyen süreçlerde araç sahiplerinin bağışıklıklarının düşmesi gibi olumsuz sonuçlar ile karşılaşılabilir. Ayrıca oldukça kötü bir görüntünün oluşması söz konusu olacaktır. Deri oto koltuk kılıfı modellerinde olduğu gibi küçük bir lekenin dahi kolay bir şekilde temizlenme imkânı olmamasından dolayı aracın olduğundan eski görünmesine neden olur. Bu noktada evde oto koltuk kılıfı temizliği ya da alanında uzman profesyonel ekipler tarafından temizliğin yaptırılmasına önem verilmesi gerekir.