Yeni bir araba satın almak büyük bir harcamadır. Araba koltuğunuzu, doğru araba aksesuarlarıyla korumak, yeni bir araba satın almak kadar büyük bir karardır. Sıfır aracınız için oto koltuk kılıfı satın almak aracınızı daha temiz tutmanıza yardımcı olacaktır. Ailenizin ve yolcularınızın yepyeni arabanızda kötü kokular veya kalıcı lekeler ile karşılaşmasını istemezsiniz. Oto koltuk kılıfı kadar, oto döşeme kumaşı seçiminiz de lekelerin giderilmesi konusunda önemli bir etmendir.

Oto koltuk kılıfı kullanmanın faydaları

Koruma

Oto koltuk kılıfı faydaları arasında en önemli olanı kesinlikle, koruma ve kolay kolay koltuk kılıfı temizliği sağlamasıdır. Yeni bir araba için oto koltuk kılıfı satın almak, kişinin arabasına yepyeni bir görünüm ve his vererek hasara, toza ve kire karşı koruma sağlar. Yeni bir araba için koltuk kılıfı almanın en önemli nedeni, orijinal araba koltuğu kılıfı kumaşını korumaktır. Özellikle sokaklar çok kirliyken, kir ve kirin arabaya girmesini ve bakım koltuğu kılıflarını lekelemesini önlemek çok zordur. Ayrıca, çocuklarınız varsa, ara sıra yiyecek ve içeceklerin dökülmesini önlemek için araba koltuğu kılıflarına ihtiyacınız var. Yeni arabanız için oto koltuk kılıfları sadece lekeleri önlemekle kalmayacak, aynı zamanda orijinal döşemeye göre oto koltuk kılıfı temizliği çok daha kolay olacaktır.

Estetik ve Kişiselleştirme

Yeni arabanın iç mekanını geliştirmek ve daha uzun süre yeni bir görünüm kazandırmak için araba koltuğu kılıflarına ihtiyacı var. Kısa sürede birkaç kilometre koşması gerekiyorsa, yeni koltuk kılıfları takmak eskimiş bir görünüm kazandırmaktan kaçınacaktır. Bugünlerde piyasada bulunan çeşitli araba koltuğu kılıfı tasarımları, eksiksiz bir makyajla aracınızın iç mekânı için özel gereksinimlerinizi de karşılar. İç mekânın estetiğini geliştirmek için yeni araba için araç koltuk kılıfı kullanın. Koltuk kılıfları ile arabanın iç renginin araba modeline göre değiştirilmesi yeni arabayı güzelleştirebilir.

Değer

Otomotiv pazarında, aracınızın içini korursanız, gelecekte yeniden satış değerini artıracağına dair yaygın bir söz vardır. Araba koltuğu kılıfı kumaşı, yeni arabanıza değer katmanıza ve daha uzun süre daha iyi durumda kalmanıza yardımcı olur. Bunlar, rahat ve konforlu bir oturma deneyimi sağlamak için birinci sınıf deri kullanılarak yapılmıştır. Bununla birlikte, parlak görünüm ve otomobilin iç kısımlarındaki kusursuz kaplama, yeni bir otomobil manifoltunun değerini artırıyor. Auto form koltuk kılıflarını arabanıza takmak, arabanızın iç kısımlarının ömrünün uzamasına ve doğrudan aşınma ve yıpranmanın azalmasına yol açabilir. Bunlar hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak mevcuttur, burada size kolaylık sağlamak için çeşitli koltuk kılıfı modelleri satın alınabilir.

UV Koruması

Hakiki deri oto koltuk kılıflarınızı örtmenizin bir diğer önemli nedeni de onları UV ışınlarından korumaktır. Güçlü UV ışınları, döşemeyi ve gösterge panelini soldurma eğilimindedir. Güneş ışınlarını, orijinal döşemenizin korunması gereken güçlü bir ağartıcı olarak düşünebilirsiniz. Sadece araba koltuğu kılıfları iyi bir ağartma direnci olduğunu kanıtlamakla kalmaz, aynı zamanda yolculuk kolaylığını artırmak için araba koltuklarınızı hava ve sıcaklık dostu tutmanıza da yardımcı olur.

Koltuk Kılıfı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto koltuğu kılıfları, ülkemizde çoğu sürücünün araba aksesuarlarını düşünürken dikkate aldığı bir şey değildir. Ancak, ister iş ister eğlence amaçlı olsun, sürücü koltuğunda çok fazla zaman geçiren biriyseniz, iyi bir araba koltuğu kılıfının sunabileceği ek konfor ve sırt desteğini kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız. Günlük işe gidip gelmenin getirdiği günlük sarsıntılardan kaynaklanan bir ağrı, vücudunuza zarar verebilir ve bu da muhtemelen sürüşünüzü etkileyebilir. Koltuk kılıfı alırken dikkat edilmesi gerekenler için okumaya devam edin!

Başka bir deyişle, konforlu bir oto koltuğu, sürüş sırasında güvenlik seviyenizi artırabilir. Koltuk kılıfı faydaları arasında en önemlilerinden biri kesinlikle size sunduğu konfor olacaktır. Oto koltuk kılıfı sayesinde, hissettiğiniz rahatsızlıkla mücadele etmek yerine, yola daha fazla odaklanabileceksiniz. Araba koltuklarınızda küçük ayarlamalar yaparak arabanızı her türlü sürüş için daha konforlu hale getirebilirsiniz.

Hemen yapabileceğiniz kolay bir iyileştirme, direksiyon simidine ve ayak pedallarına uzandığınızda bile sırtınızın doğru şekilde desteklenmesi için araba koltuğunuzun konumunu ayarlamak olabilir. Her iki durumda da kollarınızı veya bacaklarınızı çok fazla uzatmamanız gerektiğini unutmayın. Kolayca yapabileceğiniz bir diğer ayar ise boyun yastığı ve sırtınızı tam olarak destekleyen rahat bir araba koltuğu kılıfı almaktır. 

Araç koltuk kılıfı seçimleriniz için en doğru oto döşeme kumaşı ve koltuk kılıfı modellerini seçmek oldukça önemli bir faktördür. Oto koltuğu kılıfı ve piyasada bulabileceğiniz oto döşeme kumaşı çeşitleri ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Estetik

Doku, tasarım ve stiller dikkate alınması gereken önemli unsurlardır çünkü araba koltuklarınız arabanızın iç kısmının ve genel estetiğinin önemli bir parçasıdır. İyi bir şey, araba aksesuar üreticileri de bunu biliyor, bu nedenle çoğu araba koltuğu kılıfı, önceden takılmış araba koltuğu malzemenizle uyum sağlamak veya sportif süslemeler ve renklerle geliştirmek için yapılmıştır.

Bazı araba koltuğu kılıfları, yukarıdaki resimde gösterildiği gibi, orta panellere ve kapitone dikişlere sahiptir. Deri gibi diğer malzemeler bir sınıf ve lüks havası yayarken. Bununla birlikte, satın alma işleminizi yapmadan önce aşağıdaki iki faktörü de tartmalısınız.

Malzeme

Oto koltuk kılıflarının yapıldığı birçok malzeme türü vardır. Kumaş, file veya deri seçenekleri var. İnternette hızlı bir arama yaparsanız, muhtemelen kadife, jakarlı, kanvas, neopren ve hatta kot gibi çeşitli malzemelerle karşılaşırsınız (ancak muhtemelen kot pantolonla araba kullanırken araba koltuğunuzla eşleşmek istemezsiniz). Malzeme seçiminiz sadece stile dayalı olmamalı, aynı zamanda dayanıklılığını, hissini ve nefes alabilirliğini de kontrol etmelisiniz. Artıları ve eksileri tartın ve sizin ve yaşam tarzınız için en iyi olanı seçin.

Örneğin, kadife, araba koltuğu kılıfları için temel malzeme seçimidir. Modern araçlardaki orijinal döşeme gibi görünecek şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle konfor ve koruma eklemek istiyorsanız idealdir. İç mekanınızın görünümünü değiştirmeden koltuklarınızı Malzeme, hafif pürüzlü ve dayanıklı jakarla karşılaştırıldığında yumuşak ve rahattır, ancak en dayanıklı veya su geçirmez değildir. Ancak kadife, herhangi bir araç için iyi bir ekonomik, çok amaçlı seçenektir.

Temizleme Kolaylığı

Araba koltuğu kılıfları, çıplak gözle göremeyeceğiniz toz, bakteri ve virüslere ev sahipliği yapabilir. Arada bir arabanızı uygun şekilde dezenfekte etmek önemlidir, bu nedenle temizlemesi kolay bir oto koltuk kılıfı almak isteyeceksiniz. Bu noktada araba koltuk kılıfı modelleri arasında size en uygun olanı seçmeniz çok önemlidir.

Bir kumaş örtü seçerseniz, dikişlere yerleşmiş küçük parçaları çıkarmak için elde tutulan bir vakum kullanın. Ardından, bir döşeme temizleyici püskürtün ve yumuşak kıllı bir fırça ile üzerinden geçin. Deri ise, ılık su ve sabun kullanın. Deriye zarar verebileceğinden ağartıcı veya amonyak bazlı temizleyiciler kullanmayın. Ayrıca sert bir fırça ile ovmaktan da kaçınmalısınız, çünkü bu çizik bırakacaktır. Ne sıklıkta sürdüğünüze bağlı olarak, araba koltuğu kılıflarınızı 6 ayda bir veya birkaç yılda bir veya daha önce soyulmuşsa, solmuşsa veya kötü kokuyorsa değiştirmeyi düşünmelisiniz.