Aracınızın kendi koltuklarının gayet iyi ve temiz olduğunu düşünebilirsiniz, ancak zaman geçtikçe bu koltuklar kir, tüy, güneş hasarı vb. gibi sebeplerden dolayı aşınıp zarar görmektedir. Bu durum da koltuklarınızın kötü görünmesine ve rahatsızlık vermesine sebep olur. Tüm bu sorunların çözümü için aracınıza özel oto koltuk kılıfı alabilirsiniz. Aracınızın yeniymiş gibi bir görünüm kazanması için oto koltuk döşeme kılıfı oldukça mantıklı bir tercih olacaktır. Peki oto koltuk kılıfı nedir ve araca özel koltuk kılıfı tercih ederken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Oto Koltuk Kılıfı Nedir

Oto koltuk kılıfı, aracınızdaki kumaş veya deri yüzeyleri leke, dökülme, kırıntı, toz, kir ve döküntülerden korur. Tüm bunlara ek olarak, arabanız için kendin tasarla koltuk kılıfı satın almanın faydaları şunları içerir:

  • Koltuk kılıflarını temizlemek aracın kendi koltuğunu temizlemeye göre daha kolaydır. Bir bez yardımıyla veya direkt çamaşır makinesine atarak hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz.
  • Araca özel koltuk kılıfları sizin isteklerinize özel tasarlandığı için daha güzel ve daha dikkat çekici bir görünüm sağlar.
  • Kılıfı kolay bir şekilde çıkarıp atabilirsiniz veya kaldırabilirsiniz, ancak aracın kendi koltuğunda bunu yapma şansınız yoktur.

Oto koltuk döşeme kılıfı, özellikle aileler ve evcil hayvan sahipleri için oldukça faydalı bir eşyadır. Evcil hayvan tüylerini veya bebeğinizin koltuğu kirletmesi gibi dertleriniz oto koltuk kılıfı ile sorun olmaktan çıkmaktadır.

Araç Koltuk Kılıfı Modelleri

Araç sahiplerinin kendi tercihlerine göre seçebileceği iki adet araç koltuk kılıfı modeli bulunmaktadır. Bu modellerden ilki klasik koltuk kılıfıyken ikincisi ise kendin tasarla koltuk kılıfıdır.

Klasik Koltuk Kılıfı

İnsanların büyük bir çoğunluğu, araçlarına koltuk kılıfı alırken bu klasik koltuk kılıfı modellerini tercih etmektedir. Klasik koltuk kılıfı, birçok araç ile uyumlu olan oto koltuk kılıflarıdır. Bu koltuk kılıflarında aracınıza özel olması veya herkesin kullandığı tasarımlardan farklı olması gibi bir durum söz konusu değildir. Klasik koltuk kılıfı, birçok araçta kullanılmak için uygundur ve genellikle ortak tasarımlara sahiptir.

Kendin Tasarla Koltuk Kılıfı

Kendin tasarla koltuk kılıfı, adından da anlaşılabileceği üzere size özel olarak üretilen koltuk kılıflarıdır. Bu koltuk kılıflarının en büyük avantajı tamamen sizin istek ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak üretilmiş olmalarıdır. Sadece sizin için üretildiği için istediğiniz her özelliği veya herhangi bir tasarımı ekletebilirsiniz. Klasik koltuk kılıfına göre daha pahalı olsa da birebir sizin isteklerinize uygun olduğu için aynı zamanda kullanım açısından da oldukça etkilidir.

Araca Özel Koltuk Kılıfı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Araca özel koltuk kılıfı alırken dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunmaktadır. Tüm bu noktalara değinmeden önce belki de oto koltuk kılıfı seçim aşamasındaki en önemli noktalardan biri olan kumaş seçiminden bahsetmek gerekmektedir. İstek ve ihtiyaçlarınıza göre almanız gereken oto koltuk kılıfı kumaş modeli oldukça farklılık göstermektedir. İşte oto döşemelik kumaş modelleri:

Neopren Kumaş

Yüksek basınca, sıcaklığa ve neme dayanıklı tüplü dalış giysilerle aynı malzemeden üretilen neopren koltuk kılıfları kauçuktan yapılmaktadır. Dokuma kumaştan daha güçlü olmasının yanında, suya karşı oldukça dayanıklıdır. Ayrıca kire, döküntülere ve güneşin yaydığı UV ışınlarına karşı maksimum koruma sağlar. Neopren çok dayanıklı bir malzeme olduğu için bu kumaştan yapılan oto kılıfları aracınız için maksimum korumayı sağlayacaktır.

Neopren kumaşın bir diğer olumlu yönü ise yanıcı olmamasıdır. Bu sayede hem yangınlardan koruduğu gibi hem de sigara yanıklarına karşı bir koruma sağlamaktadır. Olumsuz tek yönünden bahsedecek olursak esnek olmamasıdır. Bu nedenle neopren kumaşa sahip bir koltuk kılıfını takarken zorlanabilirsiniz, ancak kılıfı taktığınız gibi aracınıza oldukça güzel bir şekilde oturacaktır.

Kadife Kumaş

Kadife koltuk kumaşları, polyester veya pamuktan üretilebilmektedir. Kadife kumaşlar ekstra yumuşak yüzeyi sayesinde koltukta oturan kişilere oldukça rahat bir kullanım sunmaktadır. Ayrıca, diğer kumaş çeşitlerine göre daha fazla model ve tasarıma sahiptir. Bu sayede kadife koltuk kumaşı kullanarak aracınıza daha farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Kadife kumaşın olumsuz yönleri ise suya karşı dayanıklı olmaması ve özellikle sıcaklıların yüksek olduğu yaz aylarında kullanım imkanının düşük olmasıdır. Kadife kumaş yaz aylarında oldukça bunaltıcı olabilmektedir. Tüm bu olumsuz yönlerine karşın eğer koltuk kılıfınızın şık ve rahat olmasını istiyorsanız kadife kumaşı tercih edebilirsiniz.

Deri Kumaş

Deri kumaş, esneyen bir kumaş türü olmadığı için genellikle araca özel olarak üretilen koltuk kılıflarında bulunmaktadır. Deri kumaş, sentetik kumaşlara göre daha dayanıklı olduğu için eğer daha dayanıklı bir koltuk kılıfı istiyorsanız deri kumaşlı bir oto koltuk kılıfı tercih edebilirsiniz. Ayrıca, oldukça kolay temizlenebildikleri için temizlikle çok vakit harcamak istemeyen kişiler için de tercih edilebilir olmaktadır.

Deri kumaş, her ne kadar aracınıza güzel bir görünüm katsa da ısıyı emdiği için özellikle güneş altında bırakıldığında veya yaz aylarında tıpkı kafide kumaşta olduğu gibi oldukça bunaltıcı olabilmektedir. Özellikle koyu renkli deri koltuk kılıflarında bu durum daha can sıkıcı bir hal alabilir. Ayrıca, gerçek deri olmayan koltuk kılıflarında sıcaklık sorunundan dolayı kumaş renk değişimi de gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle doğal deri kumaş almaya özen gösterin.

Vinil Kumaş

Bir diğer kumaş türü ise plastikten yapılan sentetik bir malzeme olan vinildir. Vinil kumaşa sahip olan koltuk kılıfları, kumaşın sahip olduğu dayanıklılık özelliği sayesinde araç sahipleri için uzun süreli bir kullanım sağlamaktadır. Neme karşı oldukça dayanıklı olan vinil kumaş, aynı zamanda kolay bir şekilde temizlenebilmektedir. Ayrıca, çevre dostu bir kumaş türü olduğu için karbon ayak izinizi azaltmanız konusunda da oldukça faydalıdır.

Kumaş türü haricinde dikkat etmeniz gerekenler

Ücret

Kendin tasarla koltuk kılıfı alırken araç sahiplerinin dikkat ettiği şeylerin başında ücret gelmektedir. Bu tür kılıflar her ne kadar oldukça fazla avantaja sahip olsa da klasik kılıflara göre daha pahalı olduğu için araç sahipleri kendilerini endişe içinde bulmaktadır. Aracınız için koltuk kılıfı alırken bütçenize uygun harcama yapmanız daha uygun olacaktır. Kendinizi gereksiz zorlamanıza gerek yoktur. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun koltuk kılıfı modelini almak daha faydalı olacaktır.

Boyut

Koltuk kılıfının boyutu da kılıf alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeridir. Eğer aldığınız kılıf aracınızın koltuğuna tam uymaz ve potluk bırakırsa kullanım açısından oldukça rahatsız edici bir deneyim yaşamanıza yol açar. Bu nedenle, koltuk kılıfı almadan önce koltuk boyunu dikkatli ve özenli bir şekilde ölçerek o boyutlara uygun bir koltuk kılıfı almanız daha rahat bir kullanım sağlayacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise alacağınız koltuk kılıfının esneklik düzeyidir. Bazı kumaş türleri oldukça esnek olduğu için tam koltuk boyunuza göre aldığınızda potluk bırakabilmektedir. Bu nedenle koltuk kılıfı alırken satışı yapan kişiden yardım alıp ona göre satın alabilirsiniz.

Temizlik

Birçok araç sahibi, özellikle koltukların temizliği için çok vakit harcamayı tercih etmemektedir. Bu noktada daha rahat ve daha hızlı bir şekilde temizlenebilen kumaşları tercih etmek daha uygun olacaktır. Örneğin, deri veya vinil kumaşa sahip koltuk kılıfları daha kolay ve her türlü temizlik malzemesiyle temizlenebildiği için temizlikle çok uğraşmak istemeyen kişiler bu iki kumaş türünden birini tercih edebilir.

Görünüm

Araca özel koltuk kılıfı alırken dikkat etmeniz gereken son şey ise koltuk kılıfının tasarımı ve görünümüdür. Koltuk kılıfları kullanışlı olmasının yanı sıra aracınıza farklı bir görünüm sağladığı için oto döşemelik kumaş alırken tasarıma da dikkat etmeniz gerekmektedir. Aracınıza yakışacağını düşündüğünüz bir kılıfı alarak aracınıza daha farklı bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar